PILNE! Zobacz TYLKO Jeśli Chcesz znaleźć psychologa - dbam o siebie

psychoterapia-gestalt.pl

Dzisiejsze czasy nie dla wszystkich są

Dzisiejsze czasy nie dla wszystkich są proste i łatwe do przejścia. Wiele mnożących się problemów pogłębia smutek czy stany nerwowe. Aby móc skutecznie zapobiec rozwijaniu się wielu chorób takich jak np. depresja warto s

PILNE! Zobacz TYLKO Jeśli Chcesz znaleźć psychologa - dbam o siebie psychoterapia-gestalt.pl
korzystać z pomocy fachowca. Czym jest psychoterapia? Co jest jej głównym celem? W jaki sposób jest prowadzona?
Psychoterapia to metoda leczenia psychiki ludzkiej, poprzez oddziaływanie na umysł i procesy myślowe. Odpowiednio dobrane techniki pozawalają wydobyć z wnętrza pacjenta jego bojaźnie, strach czy potrzeby. Główną cechą tego rodzaju spotkań jest nawiązanie zaufania i personalnego kontaktu między terapeutą a pacjentem, jak również wdrożenie się w odpowiedni nastrój i chęć współpracy. Wśród wielu metod leczenia można wyróżnić kilka rodzajów postępowania. Wśród nich są:
- terapia indywidualna,
- terapia grupowa,
- pomoc współmałżonkom,
- spotkania rodzinne,
- wiele innych.
Każda z przybranych form dobierana jest indywidualnie zgodnie z potrzebami osoby potrzebującej pomocy.


Kwalifikacje zawodowe psychoterapeuty

Psychoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzania psychoterapii. Psychoterapeuci mogą się specjalizować w poszczególnych nurtach psychoterapii. Obecnie w Polsce nie ma konkretnych wymagań regulujących, kto dokładnie może wykonywać zawód psychoterapeuty. Jednak żeby zostać psychoterapeutą powinno się ukończyć odpowiednie studia magisterskie, a później specjalny kurs podyplomowy. Szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii może dotyczyć różnych nurtów terapeutycznych, jak na przykład terapii poznawczo-behawioralnej. Psychoterapia jest prowadzona osobę, która posiada kwalifikacje umożliwiające pracę jako terapeuta w ramach danego nurtu psychoterapeutycznego. Ponadto żeby pracować jako psychoterapeuta, osoba sama musi odbyć własną psychoterapię, najczęściej podczas trwania szkolenia. Dobry psychoterapeuta musi być osobą godną zaufania, która posiada odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu psychologii oraz jest zaznajomiona z metodami pracy z pacjentem.


Skuteczna psychoterapia dla rodzin

Popularną formą psychoterapii dla rodzin jest terapia oparta na doświadczeniach. Jej głównym celem jest zerwanie pewnych schematów, które kierują zachowaniem członków rodziny. Niemalże wszyscy się na nich opierają, zwykle robiąc to zupełnie podświadomie. Takie schematy trzeba zerwać, by dać rodzinie dużo większą swobodę. Każdy powinien być otwarty na nowe doświadczenia. Nie można za każdym razem postępować tak samo i oczekiwać innych efektów. Nawet w życiu rodzinnym bardzo ważne jest "eksperymentowanie". Zwiększona swoboda, do której doprowadza terapia grupowa, pozwala też poczuć większy luz i wpływa korzystnie na samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Ostatnim nurtem, który terapeuta rodzinny może zaproponować swoim pacjentom, jest ten model poznawczo-behawioralnym. Jego dużym plusem jest to, iż niemalże natychmiast doprowadza on do pozytywnych zmian. Psychoterapia poznawczo-behawioralna rozwiązuje raczej te bieżące konflikty. Może zatem okazać się nie do końca dobrym wyborem dla rodzin, które z problemami zmagają się już od wielu lat.


Stosowanie podejścia behawioralnego

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.



© 2019 http://dbam-o-siebie.informacje365.eu/